Lucia Cussolotto 

Krása z oliv, citronů a vína je nápad z Prahy

VitaLake od Lago di Garda

Je to k neuvěření, ale Luciu jsme objevili skoro náhodou, když jsme hledali malé a kvalitní kosmetické firmy. Její přírodní kosmetika z oliv, citronů a vína nás zaujala. Naše překvapení a nadšení ještě vzrostlo, když nám Lucia vyprávěla, jak vlastně její firma vznikla. Nápad vyrábět přírodní kosmetiku dostala šarmantní čtyřicátnice v Praze. Před 10 lety tu byla na klasickém turistickém prodlouženém víkendu. Kromě architektury vystudovanou farmaceutku zaujala prodejna české tradiční kosmetiky Manufaktura. Podle jejích vlastních slov jí začalo vrtat v hlavě, proč vlastně nezná nic podobného ve svém okolí. Originální kosmetiku z Lago di Garda.

V Itálii je samozřejmě firem vyrábějících více či méně přírodní přípravky hodně. Ale Lucia si vysnila malou domácí firmu se špičkovými produkty, kterou by měla absolutně pod kontrolou.

Protože je žena činu a kvalitní kosmetiku miluje, do šesti měsíců zvládla všechny administrativní náležitosti a začala vyrábět první krémy pod značkou VitaLake. "Byla to intuice, srdce a osud. Samozřejmě jsem měla výhodu, díky své původní profesi pro mě nebyl problém najít správnou a flexibilní laboratoř, kterou mimochodem vede moje spolužačka z univerzity, a kde mi s výrobou pomáhají. Neměla jsem problém vyznat se ve složení, výrobě a vymyslet produkty, do kterých se nemusí přidávat žádné chemické přísady. Také proto nikdy nedělám velké sety, ani to neplánuju. Vyrábím v malém množství, které mi zaručí kvalitu. Mými zákazníky jsou především luxusní wellness hotely v okolí jezera," vypráví spokojeně Lucia. Nemá žádné zaměstnance, ale jen několik stálých, nadšených a spolehlivých spolupracovníků, kteří mají většinou ještě svoji další profesi. Ročně mají odbyt zhruba pět tisíc výrobků.

Její úsilí se téměř okamžitě zúročilo, v roce 2014 obdržela od Obchodní komory ve Veroně první cenu v kategorii "Nový podnik a propagace lokální oblasti".

Produkty vznikají z autentických surovin přímo z okolí jejího rodiště, což je Peschiera, město na jihu legendárního jezera a turisty vyhledávané lokality Lago di Garda. "Například citrony, které při výrobě používám, jsou výhradě ze západních svahů okolo Laga, kde je ideální klima a citronářská oblast," pokračuje ve vyprávění. Olivový olej v nejvyšší kvalitě nakupuje na severu jezera a víno odrůdy Bardolino na východě Lago di Garda. Samy tyto produkty stojí za zmínku a dohodli jsme se s Luciou, že nám doporučí ty nejlepší pěstitele, abychom mohli rozšířit sortiment. Ale zpátky ke kosmetice, která má nejen zkrášlující, ale také léčivé účinky. Co nám Lucia ze své nabídky může doporučit? Co je její nejoblíbenější produkt? "To záleží na sezoně. V létě používám lehké a svěží citronové krémy i sprchové gely a šampony. V zimě produkty z vína, které jsou vhodné i pro zralou pleť, protože mají přirozený obsah antioxidantů. Od zákaznic a zákazníků mám velmi dobré ohlasy na krémy na ruce a balzám na rty. Jsou praktické a můžete je mít stále u sebe," popisuje Lucia.

A my jsme rádi, že jsme první česká firma, která může její báječné věci představit u nás.