U moře by Češi měli používat padesátku

14.06.2022

MUDr. Jan Kučera, PhD., vedoucí dermatolog Perfect Clinic                     Vystudoval všeobecné lékařství na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Po promoci nastoupil na Dermatovenerologickou kliniku 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, kde složil atestaci z dermatologie. Část studia a několik stáží absolvoval v zahraničí. Vyučuje na 1. lékařské fakultě a často publikuje v odborných časopisech.

Jak se těšíte na léto?

Letní sezóna je pro nás pracovně trochu klidnější období, které využívám pro dovolenou, na kterou se samozřejmě těším. Já mám rád všechna roční období a střídání sezón, ale popravdě nejsem velký fanoušek veder, takže léto trávím většinou někde ve stínu.

Takže opalování moc nedáte.

Opalování mě nikdy nelákalo. Už od mala mě ležení na slunci nudilo a nyní se vyhýbám slunění i ze zdravotních důvodů. Je to dané i mou profesí, neznám dermatologa, co by miloval opalování.

Myslíte, že je slunce opravdu tak nebezpečné, že musíme používat filtry?

Ano. Ani moc nezáleží na tom, co si zrovna já myslím, protože škodlivost slunečního záření je vědecky dokázaná. Je to fakt. Po vystavení se slunečnímu záření, hlavně jeho ultrafialové složce, vznikají v kůži změny, které dlouhodobě vedou ke vznikům kožních nádorů a také k zrychlování stárnutí kůže. Hlavně lidé se světlými vlasy a světlou pletí by měli být obzvláště opatrní.

Jak se tedy máme chránit?

Pro typického Čecha pro pobyt u moře nebo na horách doporučuji faktor SPF 50+, pro letní slunce v Čechách SPF 30 až 50 a pro pravidelnou aplikaci na obličej celoročně SPF 15 až 25.

Co byste poradil milovníkům opalování a snědé pokožky?

Poradil bych jim, aby s opalováním byli velmi opatrní a aby pravidelně chodili na kontroly na dermatologii. Důležité je, aby si každý byl vědom rizik, které opalování přináší, a mohl se tak vědomě rozhodnout, jakou míru rizika chce podstoupit, když se půjde opalovat. Kůže by se neměla nikdy spálit. Pigmentaci jsme schopní tvořit jen velmi pomalu, a tak by i opalování mělo být velmi pozvolné. Každé spálení nám do konce života trochu zvýší šanci na vznik maligního melanomu.

Jakou kosmetiku na slunce byste doporučil?

V Evropské unii máme ochranu před sluncem certifikovanou SPF faktorem, takže si každý může vybrat podle toho, jakou SPF sílu potřebuje, a může se spolehnout, že krém bude chránit odpovídajícím způsobem. Je vhodné nakupovat kosmetiku evropské produkce, u které si můžeme být jisti, že splňuje náročné standardy na ochranu před UV zářením. A dále je také důležité, aby nám kosmetické přípravky byly příjemné, protože potom je budeme rádi pravidelně používat.

Proč bychom obecně měli vybírat kvalitní přírodní prostředky. Jak a proč pokožce prospívají?

Kvalitu kosmetiky bychom rozhodně neměli podceňovat. Nekvalitní levná kosmetika má často řadu laciných příměsí, které mohou kůži dráždit anebo odstartovat kontaktní alergie. Naopak kvalitní přípravky dokážou pleť výborně vyživit a chránit. Měli bychom vybírat nejen podle výrobce, ale také podle složení kosmetických přípravků. Jak jsem již zmínil, je důležité, aby lidé například krémy se slunečními filtry rádi používali pravidelně. Vzhledem k tomu, že pro mnoho lidí je důležité, aby kosmetické přípravky byly šetrné k životnímu prostředí a aby měly minimální chemická aditiva, tak je dobře, že jsou takovéto produkty na trhu.

Část studia jste strávil v Tunisu a Ghaně. To není úplně běžné místo, kam míří čeští studenti. Proč jste jel zrovna tam?

Na vysoké škole jsme měli možnost výměnných pobytů do řady zemí na celém světě a myslím, že to mezi studenty bylo velmi populární. Jednalo se o měsíc v každé zemi, kde jsme i měli praxe v nemocnicích. Já jsem si vybral tyto země, protože jsem chtěl poznat, jak fungují jiné kultury a také vidět, jak se dělá medicína ve více exotických oblastech. Uvědomil jsem si díky tomu i to, že můžeme být docela spokojení s tím, jak u nás většina věcí velmi dobře funguje.